Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > ryzyko sercowo-naczyniowe

Ryzyko Sercowo-Naczyniowe

ryzyko sercowo-naczyniowe

zawał serca zimą
08.01.2025 07:00 Naukowcy potwierdzają: zimą rośnie liczba zawałów i ryzyko zatoru

Statystyki dla osób z problemami kardiologicznymi w okresie zimowym nie są przychylne. Badania naukowe potwierdzają, że panujące na zewnątrz niskie temperatury zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca i innych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Aby skutecznie minimalizować ryzyko, warto znać czynniki, które obciążają układ krążenia. Niezbędna jest również stała kontrola specjalisty oraz badania profilaktyczne, które pozwalają monitorować stan organizmu.

Scrollujesz Facebooka przez długie godziny? Odbija się to nie tylko na oczach
11.09.2024 07:28 Scrollujesz Facebooka przez długie godziny? Odbija się to nie tylko na oczach

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia od telefonu. Nie potrafimy kontrolować czasu, który spędzamy z telefonem w dłoni. Marnujemy nie tylko czas, ale i swoje zdrowie. Jak się okazuje, cierpią nie tylko oczy. Z danych zebranych przez Telepolis wynika, że tylko 15% Polaków używa smartfona przez mniej niż godzinę dziennie i głównie są to osoby powyżej 50 roku życia. Aż 46% osób spędza z telefonem od 1 do 3 godzin. Od 3 do 6 godzin robi to 22% ankietowanych, a powyżej 6 godzin aż 8%. 

Kalkulator SCORE
18.04.2024 17:06 Oblicz swoje ryzyko sercowo-naczyniowe. Skorzystaj z kalkulatora ryzyka

Choroby sercowo-naczyniowe stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce i na świecie. Każdego roku przybywa coraz więcej pacjentów z udarem mózgu i zawałem serca. To, co szczególnie niepokoi specjalistów to fakt, że problem ten dotyka coraz młodszych osób - poniżej 40. roku życia. Na podstawie badań populacyjnych z kilkunastu państw europejskich, opracowano specjalną skalę SCORE, która pozwala ocenić 10-letnie ryzyko wystąpienia zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych (takich jak udar mózgu czy zawał serca). W artykule znajdziesz link do kalkulatora. Sprawdź, czy grozi Ci zawał lub udar.